آزمون های خوردگی در تخمین عمر قطعات و مقایسه خواص مواد در شرایط کاری مختلف به کار گرفته می شوند. در این مرکز امکان انجام گستره وسیعی از آزمون های خوردگی فلزات در شرایط سرویس‌دهی مختلف با استفاده از دستگاه های تست رطوبت کابینی، سالت اسپری، پتانسیواستات/گالوانواستات و رسوب دهی شیمیایی از فاز بخار (CVD) وجود دارد.

دستگاه تست رطوبت كابيني (S83-H3010 Pars Horm Co) که کاملا به صورت استاندارد طراحي و ساخته شده است دارای نگهدارنده قطعات از جنس پلي اتيلن به تعداد 5 عدد در دو رديف می باشد که انجام تست همزمان قطعات متعدد را امكان پذير مي سازد. از قابلیت های ویژه این دستگاه می توان به دارا بودن سيستم كنترل سطح الكترونيكي، شبيه سازي آب و هوا در دماي خاص و رطوبت نسبي، شرايط سيكلي ، تغيير پيوسته از يك آب و هوا به آب و هواي ديگر با شبيه سازي دوره هاي خشك و شرايط مرطوب و غیره اشاره نمود. این دستگاه برای ارزيابي مقاومت مواد مهندسي در برابر خوردگي اتمسفري و بررسي اثر شرايط آب و هوائي بر رفتار خوردگي مواد مهندسي در صنایع مختلف کاربرد دارد.

از سویی دیگر دستگاه سالت اسپری برای اندازه گیری مقاومت خوردگی پوشش رنگ استفاده می شود. به عبارت دیگر مقاومت رنگ در برابر فرسایش ناشی از مه نمکی توسط این دستگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد. دستگاه سالت اسپری موجود در مرکز تحقیقات مواد پیشرفته (S85-V400 Pars Horm Co) دارای محفظه آزمون با گنجایش 400 لینر، مخزن ذخیره محلول با گنجایش 110 لیتر، محفظه ذخیره آب مقطر از جنس PVC و مجهز به همزن مي باشد. مخزن اشباع تمام پلی اتیلن مجهز به سیستم شارژ تمام اتوماتیک بوده و سيستم كنترل و فرمان توسط ميكروپرسسور انجام مي شود. از دیگر قابلیت های دستگاه سالت اسپری موجود میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دارا بودن محفظه تست فایبرگلاس یک تکه با قابلیت انجام تست اسیدی
  • توانائي انجام هفت روز متوالی آزمایش
  • کنترل دمای PID در سه منطقه(محفظه تست،مخزن اشباع، مخزن میانی محلول)
  • قابلیت برنامه ریزی انجام تست سیکلی(زمان اسپری،زمان هوای گرم،تکرار سیکل)
  • داراي سيستم كد گذاري قطعات مورد تست و اختصاص زمان انجام تست براي هر كد

از این دستگاه می توان برای ارزيابي عملكرد پوشش ها در محيطهاي خورنده، بررسي نمونه هاي آهني و غيرآهني و پوششهاي آلي و غيرآلي، ارزيابي درجه زنگ زدگي بر روي سطوح فولادي پوشش داده شده و ارزيابي درجه تاول زني پوشش استفاده نمود.

دستگاه پتانسيواستات/گالوانواستات PARSTAT2273)) جهت انجام هرگونه تحقيقاتي در زمینه الكتروشيمي مناسب مي باشد. جريان بالا،  طيف سنجي  امپدانس الكتروشيميائي  و توانائي تقویت شدن تا 20 ميلي آمپر اين دستگاه را در تحقيقاتي كه در زمينه هاي پيل سوختي و باتري انجام مي شود ايده آل ساخته است. تركيب محدوده وسيعي از ولتاژ و جريان هرگونه اندازه گيري مورد نياز را در خوردگي امكان پذير ساخته است.  امكان بررسي پوشش ها حتي پوششهاي ضخيم به دليل امپدانس ورودي بالا و ظرفيت ورودي پائين وجود دارد. اين دستگاه در ولتامتري به دليل رزولوشن عالي و حساسيت در جريان، كارآمدي بالائي در اندازه گيريهاي دقيق دارد. از جمله قابلیت های این دستگاه می توان به موارد زیر اشار نمود:

  • آزمون پلاريزاسيون تافل
  • آزمون سيكلي
  • آزمون امپدانس
  • آزمون Et
  • آزمون CV